קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

מדור אוכל | בישול אוכל | בישול | מטבח | טיפוח הגוף | נשים

תה ירוק לעוסקים בפעילות גופנית

ההיתרון הבריאותי של תה ירוק מאת: יעל דרור, דיאטנית קלינית | פורסם: 5/1/2015
תמונה 1
אימון גופני גורם להיווצרות טבעית של חומרים מחמצנים בתוך הגוף (רדיקאלים חופשיים ונגזרות פעילות של חמצן) ועלול לגרום לעקה חמצונית (Oxidative stress). בשל כך, מדוברים רבות בתחום רפואת הספורט על חשיבות נוגדי החמצון לפני, תוך כדי ולאחר אימון. עם זאת, עולה לא פעם השאלה האם אנשים המבצעים פעילות גופנית צריכים ליטול תוספי מזון סינטטיים המכילים כמויות גבוהות של ויטמינים ומינרלים (מגה-דוזות), בעלי יכולת נוגדת חמצון או שאולי נכון יותר לקבלם מן המזון?

מרבית המחקרים שבדקו שאלה זו, הראו כי צריכה של תוספים סינטטיים העשירים בנוגדי חמצון עלולה לפגוע בתהליך ההסתגלות הטבעי של הגוף לספורט. ההמלצות כיום הינן, שבמידה ורוצים לעלות את ההגנה של הגוף מפני העקה החמצונית, בקרב העוסקים בספורט, ניתן לעשות זאת על ידי הקפדה של שילוב תזונה עשירה בנוגדי חמצון בתפריט היומי ובמיוחד לאחר אימון.

לתה ירוק יש יתרונות בריאותיים רבים, במיוחד בתחום של הגנה מפני סוגים שונים של סרטן, מחלות לב, מחלות כבד ועוד. התה הירוק מהווה מקור תזונתי חשוב לפוליפנולים, פלבנואידים שהם חומרים טבעיים בעלי יכולת נוגדת חמצון חזקה במיוחד. רוב היתרונות של התה הירוק מיוחסים ל- catechin ובמיוחד לחומר epigallocatechin-3-gallate (EGCC).בשנים האחרונות מספר מחקרים בחנו את השאלה "האם יכול להיות שלתה הירוק יש יתרון בריאותי בהקשר לספורט?"

מחקרים שהתפרסמו לאחרונה באדם ובחיות, בדקו את השפעת התה הירוק (בשתיה/תוסף) על העקה החמצונית והנזק השרירי הנוצר לאחרפעילות גופנית מאומצת. המחקרים התמקדו בעיקר בהשפעת התה הירוק על מדדים של:

**שיפור הישגים ויכולת בספורט.
**מטבוליזם האנרגיה במאמץ גופני.
**שינויים בערכי מדדי דלקת(IL-6, IL-β1 TNF-α, CRP).
**כמות נוגדי החמצון בפלזמה.
**מידת הנזק השרירי בעקבות המאמץ הגופני וקצב ההתאוששות ב-24 שעות (רמות CPK).

תוצאות המחקרים הראו כי לתה ירוק יש פוטנציאל גדול בשמירה על הבריאות בשילוב עם פעילות גופנית מאומצת.לא נמצאו עדויות לשיפור מובהק בהישגים בספורט בעת שילוב תה ירוק. בנוסף, שילוב תה ירוק חד פעמי לפני פעילות, לא היה בעל השפעה מיטיבה מובהקת על המדדים שנבדקו. מרבית המחקרים הראו כי יש צורך בצריכה קבועה של תה ירוק במשך 3-4 שבועות לפחות, על מנת להשיג אפקט מובהק של שיפור מדדי ההגנה על הגוף לאחר פעילות גופנית מאומצת.המדדים העיקריים בהם נצפה שינוי מובהק בקבוצות המחקר שצרכו תה ירוק היו ירידה במדדי דלקת בפלזמה, הפחתת העקה החמצונית והקטנת הנזק לשריר. תוצאות אלו מעידות על הקטנת הפגיעה החמצונית לאחר המאמץ הגופני ושיפור ההתאוששות הגוף עד 24 שעות לאחר מכן, בעת צריכה קבועה של תה ירוק.

למרות מיעוט יחסי במספר המחקרים שבדקו תחום זה,והבדליםגדולים ביניהם(במינון, במשך השימוש בתה, משקה או תוסף, סוג האימון),ניתן לומר על סמך הממצאים הקיימים בשלב זה, כי שילוב קבוע של תה ירוק עם פעילות גופנית מאומצת, עשוי להפחית את הנזק השרירי ולזרז את התאוששות לאחר פעילות גופנית מאומצת.

דרושים מחקרים נוספים שיבחנו את השילוב הנכון בין תה ירוק לספורט. המטרה היא לגבש הנחיות מדויקות של המינון הרצוי ומשך הזמן הדרוש, כדי להשיג את האפקט המרבי של אספקת נוגדי החמצון מהתה הירוק לגוף בהקשר לספורט ולשמירה על הבריאות.
תמונה 2

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור